O jaké konstukce máme zajem?
Dobře víme, že největší úspěch mají jednoduché až středně složité konstrukce. Zvláště jednoduchá zařízení s kvalitním popisem, ke kterým je uveřejněna i deska s plošnými spoji, mají trvalý ohlas nejen mezi mládeží a začínajícími konstruktéry. Konstrukce mohou být z libovolné oblasti elektroniky.
Dnes stále více "bastlířů" bere elektroniku jako hobby a ne jako prostředek k získání zařízení, které nelze nikde koupit. Proto si mnoho čtenářů postaví i přístroj, který by jinak mohli koupit za cenu srovnatelnou s cenou součástek.
Jak napsat článek?
Časopisy Praktická elektronika a Konstrukční elektronika jsou dnes "vyráběny" na počítačích. Z těchto důvodů nám nejvíce vyhovuje, dodáte-li redakci své příspěvky ve formě pro nás nejlépe zpracovatelné, tj. ve formě souborů zpracovatelných na PC.
Text příspěvku
Text by měl obsahovat název článku, úvod a popis. V úvodu by mělo být napsáno k čemu zařízení slouží a proč, zvláště u konstrukcí, u nichž není účel na první pohled zřejmý.
Text můžete napsat v některém z běžných textových editorů (MS Word, OO Writer). Lze samozřejmě poslat i "holý" text nebo HTML soubor. Text může být bez obrázků a není třeba jej formátovat. Nezapomeňte uvést na začátek nebo konec textu spojení na autora (adresa, e-mail, telefon).
Schémata a desky s plošnými spoji
Schémata mohou být v libovolném reprodukovatelném tvaru, stejně jako výkresy desek s plošnými spoji. Obrázky raději nepřekreslujeme, protože po překreslení mohou obsahovat chyby, které se velmi špatně hledají. Proto uvítáme, pošlete-li nám obrázek ve vhodném souboru.
Používáteli-li program Eagle, lze po dohodě s redaktorem poslat soubory *.brd, *.sch a pokud možno náhledový obrázek v rozlišení pro monitor. Z ostatních programů je třeba poslat vyexportované obrázky v dostatečném rozlišení. Obrázky pro publikování na internetu mají příliš malé rozlišení a pro tisk v časopise se příliš nehodí, protože po vytištění bude "zubatý" nebo rozmazaný. Obrázek, který vypadá na obrazovce počítače dobře, může mít dostatečné rozlišení pro Internet, avšak pro časopis to může být málo. Optimální rozlišení pro tisk je 600 dpi a více. Obrázek na dva sloupce by měl mít na šířku 10 cm asi 2400 obrazových bodů.
Schémata kreslete tak, aby byla přehledná a popisky (označení součástek) nebylo přes spoje a ostatní součástky
U plošných spojů posílejte prosím zvlášť obrazec DPS a zvlášť slepou pokládačku - barevný nebo šedý podtisk spojů si vyrobíme sami. Toto rozdělení není samozřejmě nutné v případě souborů, u nichž je obrazec spojů a pokládačka v různých vrstvách, které lze snadno oddělit. (např. soubory z Eagle). V textové části článku nebo ve jménu souboru je vhodné uvést rozměry desky.
Vážení autoři, časopisy Praktická elektronika a radio a Konstrukční elektronika a radio jsou příspěvkové časopisy. To znamená, že většinu technických článků nepíšeme, ale pouze redakčně upravujeme příspěvky, které nám posílají naši čtenáři. Máte-li proto nějakou zajímavou konstrukci, o kterou se chcete podělit s ostatními čtenáři, pošlete nám její popis.